GLF Schools

Staff

Staff List 2020-2021

Senior Leadership Team:  
Mrs Gibbins (DDSL) Headteacher
Mr Baker (DDSL) Deputy Headteacher
Miss Croft (DSL) Assistant Headteacher/SENCO/Vole Class Teacher (Year 4)
Mr Gough (DDSL) Assistant Headteacher/Assessment Leader/Maths Leader/Vole Class Teacher (Year 4)
Mr Davies  Curriculum Leader/Stoat Class Teacher (Year 3)
   
Teachers:  
Mrs Wilson  Eagle Class Teacher (Year 6)
Miss Kondoska  Upper School Leader/Falcon Class Teacher (Year 6)
Miss Bullock Osprey Class Teacher (Year 5)
Mrs Lord Otter Class Teacher (Year 4)
Mrs Stanbridge Otter Class Teacher (Year 4)
Mrs Seagar Bat Class Teacher (Year 3)
Mrs Griffiths Bat Class Teacher (Year 3)
Miss Potter (DDSL) Lower School Leader/Head of Pastoral/Mole Class Teacher (Year 2)
Miss Seagrove (DDSL) Pastoral Lead/Mole Class Teacher (Year 2)
Mr Holton (DDSL) Woodpecker Class Teacher (Year 2)
Miss Wall Sparrow Class Teacher (Year 1) 
Ms Chaplin Nightingale Class Teacher (Year 1)
Miss Grewal Badger Class Teacher (Year R)
Miss Webster (DDSL) EYFS Leader/Fox Class Teacher (Year R)
Mrs Firth Nursery Teacher
   
Support Staff:  
Mrs Standing Thrive Practitioner
Mr Cain Sports Leader
Mrs Wicks Thrive Practitioner
Miss Emery Teaching Assistant Y6
Mrs Wicks Teaching Assistant Y6
Mrs Lawrence Teaching Assistant Y5
Miss Mason Special Needs Assistant Y5
Mrs Sedgley Special Needs Assistant Y4
Mr Asbridge Special Needs Assistant Y4
Mr Neighbour Special Needs Assistant Y4
Mrs Milstead HLTA/Teaching Assistant Y3
Mr Willis Teaching Assistant Y3
Mrs De Souza Teaching Assistant Y3
Mrs Clack Teaching Assistant Y3
Miss Merriman Teaching Assistant Y2
Miss Lee-Ryan Teaching Assistant Y2
Miss Atkins HLTA/Teaching Assistant Y1
Mrs Ross Special Needs Assistant Y1
Mrs Kumar Special Needs Assistant Y1
Mrs Lawrence  Teaching Assistant Y1
Mrs Prendergast Teaching Assistant YR
Mrs Denness Teaching Assistant YR
Mrs Jeffrey Teaching Assistant YR
Mrs Prendergast Special Needs Assistant YR
Mrs Owen Special Needs Assistant YR
Mrs Stewart Special Needs Assistant YR
Miss Dent HLTA/Teaching Assistant Nursery
Miss Butler Speech and Language Lead
   
Administration Staff:  
Mrs Geeson (DDSL) Office Manager/PA to the Headteacher
Mrs Mohamed People Administrator
Miss Darlow School Assistant
Mrs Williams School Assistant
Mr Sanchez Site Manager
   
Catering Team:  
Mrs Lidiard Caterer
Miss Arbery Catering Assistant
Mrs Boynton Catering Assistant 
Miss Simpson Catering Assistant
Miss Gill Catering Assistant